+38(097)708-37-17, +380(63)148-47-28

Адвокат Смоленко Александр Иванович

Все виды юридических услуг . Адвокат Харьков

Рішенням суду було визнато протиправним та скасовано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення про відмову у розгляді заяви про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі

 

В С Т А Н О В И В:

Позивач,      ОСОБА_1 ,    звернувся до  Харківського окружного адміністративного суду  з  позовом   до   Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяв внутрішньо переміщений осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.02.2019  № 3 про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи.

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що  він з 08.04.2014 по 05.07.2018 проходив  військову  службу  в Державній  прикордонній  службі України,  з яких  три роки   виконував завдання по захисту незалежності, суверенітету та територіальної   цілісності України в зоні  проведення  антитерористичної  операції на ділянці Луганського прикордонного загону в Луганській області. Також позивач зазначив, що він  зареєстрований  як  внутрішньо переміщена особа, йому  разом із сім`єю було  надано  гостьову - відомчу  двокімнатну   квартиру. На підставі  положень Порядку  виплат  грошової компенсації за належні  для отримання  жилі  приміщення  для внутрішньо переміщених осіб, позивачем подано до відповідача  відповідну заяву  про отримання компенсації за належні  для отримання  жилі  приміщення. За результатами розгляду вказаної заяви   позивачу відмовлено.  У зв`язку  з чим  позивач звернувся до суду. Рішенням суду  було зобов`язано відповідача повторно розглянути  вказану заяву позивача. Водночас, позивач зазначив, що його заява повторно на засіданні  комісії  не була розглянута по суті, а одразу було поставлено  питання про залишення заяви без розгляду. З вказаним рішенням  позивач не погоджується, у зв`язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - заступника  УП та СЗН адміністрації Слобідського району ХМР -  Артеменко Н.В.  через канцелярію суду  надійшов письмовий відзив на  позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що  комісія під час повторного розгляду  заяви  позивача  діяла у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Позивач - ОСОБА_1 в судовому засіданні  підтримав заявлені позовні  вимоги, просив  їх задовольнити,  посилаючи на обставини, викладені  в позовній  заяві та відповіді на відзив на позов.

У судовому засіданні представник відповідача  - ОСОБА_2 заперечувала  проти задоволення позовних вимог, просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені в письмовому відзиві  на позов.

Заслухавши пояснення позивача  та представника відповідача, дослідивши  матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою № 6328014314 від 23.05.2018, фактичне місце проживання зареєстровано за адресою:                АДРЕСА_1 . Позивач є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 14.05.2018 (а.с.16).

На підтвердження  безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивачем  до матеріалів справи надано  відповідну довідку, в якій зазначено, що підполковник ОСОБА_1 в період з 08.04.2014 по 23.06.2015 та з 18.11.2016 по 30.04.2018  безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на ділянці відповідальності Луганського прикордонного загону на території Луганської області.

Як вбачається з матеріалів,  06.07.2018 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з заявою щодо надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України відповідно вимог постанови Кабінету Міністрів України  від 18.04.2018 №280.

24.07.2018 на засіданні комісії з приводу надання позивачу  грошової компенсації,  прийнято рішення №1 про відмову у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на абзац 3 п.5 Порядку виплати компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України відповідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280.

Не погодившись з вказаним рішенням позивач оскаржив його в судовому порядку.

Рішенням  Харківського  окружного адміністративного суду від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяв внутрішньо переміщений осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 24 липня 2018 року № 1 про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради  повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Згідно інформації, яка міститься в автоматизованій системі "Документообіг адміністративних судів" Харківського окружного адміністративного суду вказане рішення суду набрало законної сили - 22.01.2019.

Як вбачається з матеріалів справи, Комісією  щодо розгляду  заяв  внутрішньо переміщених осіб, які захищали  незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України повторно розглянута  вказана заява позивача  від 06.07.2018 та прийнято рішення від 27.02.2019 №3  про відмову  у розгляді заяви  про  призначення грошової  компенсації  за незалежні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка  захищала незалежність, суверенітет та територіальну  цілісність України   ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок  війни ІІІ групи (а.с.18-19). Зі змісту  вказаного рішення вбачається, що підставкою для  відмови  у розгляді заяви   стало те, що  факт проживання  за місцем  перебування  протягом року на обліку  в базі  даних  в Слобідському районі м. Харкова не підтверджений, та станом на 27.02.2019, термін  фактичного  проживання складає 9 місяців та 4 дня.

Не погодившись з вказаним рішенням позивач звернувся з даним позовом  до суду .

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи, порядок та умови виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України».

Так,  п.4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 18.04.2018 №280, субвенція спрямовується на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному та вторинному ринку нерухомості або на інвестування в об`єкти житлового будівництва відповідно до Законів України            "Про інвестиційну діяльність"            і            "Про кооперацію"            шляхом призначення та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до            пунктів 11-14            частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до            пунктів 19            і            20            частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які потребують поліпшення житлових умов та перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.  

Пунктом 2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 18.04.2018 №280 визначено, що право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до            пунктів 11-14            частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до            пунктів 19            і            20            частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік).

Як встановлено в ході судового розгляду,  позивач є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується  відповідним  посвідченням  серії НОМЕР_1 від 14.05.2018, а також довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 16.05.2018 №124454, відповідно якої позивачу встановлено ступень втрати працездатності 50% у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з захистом Батьківщини.

Пунктами 3, 4 вказаного Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 18.04.2018 №280 визначено, що грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами війни III групи відповідно до пунктів 11-14 ч.2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 ч.1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов.

Для розгляду подання про виплату грошової компенсації утворюються за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - органи соціального захисту населення) за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (в разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських об`єднань ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).

Відповідно до п.п.  9-11 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, орган соціального захисту населення не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики. Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, орган соціального захисту населення не пізніше ніж через три робочих дні вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації. Комісія протягом п`яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або її законного представника приймає рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.

Як встановлено  рішенням Харківського  окружного адміністративного суду від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18, Комісією встановлено, що ОСОБА_1 проживає в двокімнатній гостьовій орендованій квартирі на другому поверсі трьоповерхового будинку. Загальна площа складає 52,1 кв.м. Заявник проживає разом з дружиною, донькою та тещею.

Також виходячи зі змісту  рішення Харківського  окружного адміністративного суду від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18 судом встановлено, що листом Старобільської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення від 13.07.2018 № 01-10/2468 вбачається, що ОСОБА_1 перебував на обліку як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Допомога була призначена з 23.03.2015 по 22.09.2015, включно. Знятий з обліку 23.09.2015 в зв`язку з закінченням терміну виплати та зі зміною місця проживання.

Згідно довідки від 25.07.2018 № 01-10/2580 Старобільської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення, з якої вбачається, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Єдиній інформаційній базі про внутрішньо переміщених осіб з 23.03.2015 по 15.06.2018  (а.с.15)

Судом  встановлено, що  позивач   проходив військову службу в Державній прикордонній службі України у період з 08.04.2014 по 05.07.2018 та виконував завдання по захисту незалежності та суверенітету України, отже, його місцем проживання у період проходження служби була, в тому числі, військова частина. Згідно відомостей, які містяться в паспорті позивача, останній  був зареєстрований з 15.07.2015 за адресою: АДРЕСА_2 , проте,  в подальшому позивачу та його родині було надано гостьову відомчу двокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , Слобідський АДРЕСА_3 . Зазначені обставини не заперечуються  сторонами по справі.

При цьому,  положеннями п.14 Порядку передбачені підстави відмови комісією внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у призначенні грошової допомоги, а саме: 1) невідповідність в документах, що посвідчують внутрішньо переміщену особу, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, чи законного представника, від імені якого подається заява;2) подання недостовірних відомостей;3) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції (відсутня довідка, передбачена            підпунктами 4-6            пункту 7 цього Порядку);4) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не є особою, визначеною у            пунктах 19            і            20            частини першої статті 6,            пунктах 11-14            частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";5) скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;6) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, володіє майновими правами чи правом власності на нерухоме майно, що відповідає житловим нормам, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території;7) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не перебуває на квартирному обліку;8) внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, вже надавалося жиле приміщення або виплачувалася грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення.

Суд зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду  від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18 судом  було встановлено, що,  виходячи  з вимог  п. 14 Порядку,  не є підставою  для відмови  у наданні  грошової компенсації  - непроживання протягом року в місці перебування  на обліку в базі, через що судом і було  скасовано  рішення Комісії щодо розгляду  заяв  внутрішньо переміщених осіб, які захищали  незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.07.2018 №1. Відтак, суд зазначає, що даним обставинам вже було дано оцінку  судом  і в  силу ч. 4 ст. 78 КАС України вони  не підлягають доказуванню.

З огляду на вказане,  суд зауважує, що  даним обставинам вже було надано  оцінку судом і в  силу  положень ч. 4 ст. 78 КАС України, вони  не підлягають  доказуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому, суд зауважує, що оскаржуваним рішенням відповідачем  залишено заяву позивача без розгляду, що  суперечать  положенням  п. 11 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, оскільки  Комісія за результатами розгляду відповідної заяви  по суті  приймає лише рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії про  відмову  у розгляді  вказаної заяви позивача від 06.07.2018 на підставі того, що позивач не проживав за місцем перебування на обліку в базі протягом року, прийнято всупереч положенням  ч.2 ст. 2 КАС України.

Крім того, суд зазначає, що  оскаржуване в даному  провадженні  рішення фактично є  повторною відмовою відповідача  з тих самих  підстав, яким  раніше надана оцінка  судом  в рішенні  від 17.12.2018 по справі №2040/6893/18, яке набрало законної сили, як необґрунтованим При цьому,   Комісією при повторному розгляді заяви позивача не було враховано висновки суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд зазначає, що  належним способом  захисту прав позивача є зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, на підставі  заяви  від 06.07.2018, з урахуванням  висновків суду.

Таким чином, позов ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати  підлягають розподілу відповідно до  положень ст. 139 КАС України.

Керуючись  ст. ст.  26-111477139243-246250255257-263295297 КАС України, суд, -

 

В И Р І Ш И В:

Позов    ОСОБА_1  до  Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради  про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити  в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 27.02.2019 року № 3 про відмову у розгляді заяви  про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни III групи.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради повторно розглянути питання про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України ОСОБА_1 , особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, на підставі  заяви  від 06.07.2018, з урахуванням  висновків суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного  провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення  може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст  рішення складено 10 червня 2019 року.

 

          Суддя                                                                                          Мар`єнко Л.М.